Zaznacz stronę

Zimowe zabawy na śniegu. Poznaj propozycje bezpiecznych i ciekawych zabaw zimowych!

Zabawy na śniegu to świetny sposób na aktywne i kreatywne wspólne spędzanie czasu. Sprawdź, nasze propozycje na wspólne aktywności, które sprawią, że te ferie zimowe będą naprawdę niezapomniane!

Kiedy za oknem pojawia się pierwszy śnieg, dzieci zakładają czapki i rękawiczki a potem biegną na zewnątrz, żeby jak najszybciej się pobawić. Trzeba jednak zadbać o to, aby ich aktywność na dworze była możliwie jak najbardziej produktywna! Brak konkretnego zajęcia rodzi frustrację, dlatego warto mieć na podorędziu kilka fajnych zimowych zabaw na śniegu, które zajmą maluchy na dłuższy czas i pozwolą im świetnie się bawić. Podpowiadamy,

Kreatywna zabawa na śniegu? Lepienie bałwana!

Lepienie bałwana jest zabawą doskonale znaną wszystkim pokoleniom. Złożona z trzech śniegowych kul postać tradycyjnie ma nos wykonany z marchewki i oczy w formie guzików lub węgielków. Ta tradycyjna i bardzo typowa zabawa wcale nie musi być nudna! Warto jedynie wyjść poza utarte schematy i pokazać dziecku sposoby na bardziej kreatywne śniegowe postacie, które możecie razem ulepić.

Tworzeniem śnieżnych bałwanów mogą zająć się już przedszkolaki. Za waszą inspirację może posłużyć ulubiony bohater z bajki lub książeczki dziecka. Klasyczne trzy moduły można zastąpić jedną większą kulą, której wspólnie nadacie ciekawy kształt.

Urozmaiceniem takiej zabawy dla dzieci może okazać się malowanie. Dzięki pędzelkom i barwnikom spożywczym wasz bałwan nabierze niepowtarzalnych kolorów, a proces tworzenia nie zaważy na dobru środowiska. Bałwan w kolorowe kwiatki? Czemu nie! Jedynym ograniczeniem jest wasza wyobraźnia!

Zimowe zabawy na śniegu. Budowanie karmnika dla ptaków

Zimujące w naszym kraju ptaki często potrzebują pomocy, kiedy nadchodzi zima. Dzieci zazwyczaj chętnie partycypują przy dokarmianiu. Warto wykorzystać zapał malucha i zabrać się wspólnie do budowy karmnika dla ptaków. Tego typu zadania bywają przydzielane również w przedszkolu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby poćwiczyć na własną rękę!

Istnieje kilka sposobów na prostą budowę, w którą można zaangażować nawet kilkuletnie dziecko. Możecie wykorzystać na przykład rolki po papierze toaletowym lub kuchennym ręczniku. W bardziej zaawansowanej wersji można skorzystać z tekturowej tuby (na przykład takiej wykorzystywanej do przesyłania plakatów). Ten prosty przedmiot smarujemy tłuszczem (najlepiej smalcem wieprzowym, który jest wartościowym źródłem pokarmu dla wielu gatunków) a następnie obtaczamy w specjalnie przygotowane mieszance ziaren dla ptaków.

Budowanie karmnika nie tylko pobudza kreatywność, ale także rozszerza wiedzą twojej pociechy o otaczającym ją świecie. Będzie także stanowiło doskonałą (ale nie bezproduktywną) przerwę do zimowych harców na zewnątrz.

Ruchowe zabawy na śniegu – wydeptywanie kształtów i figur

Kiedy temperatura spada poniżej zera a na zewnątrz pojawia się śnieg, zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i te starsze, nie mogą się doczekać, aby pobiegać po puszystym białym puchu. Wszyscy wiemy, że na śniegu zostawia się ślady butów. Ten całkowicie naturalny fakt można wykorzystać do doskonałej zabawy ruchowej!

Spróbujcie razem wydeptać na podwórku lub boisku wybrane kształty. Mogą być to na przykład:

  • figury geometryczne;
  • napisy;
  • proste kształty zwierząt lub budowli.

Taką zabawę można urozmaicić w dowolny sposób. Możecie zorganizować kalambury na śniegu, lub wykorzystać okazję do wypróbowania swojej wiedzy o literkach. Zabawa najlepiej sprawdza się w momencie, kiedy śnieg jest lepki, ponieważ wtedy kształty utrzymują się najdłużej. Pamiętajcie tylko o dobrej jakości nieprzemakalnych butach!

Propozycja zabawy na śniegu – szaleństwo na łyżwach

Pierwsza jazda na łyżwach to bardzo ekscytujące przeżycie dla każdego malucha. Młodsze dzieci na lodowisku uczą się dotrzymywać kroku dorosłym. Te starsze natomiast mogą doskonalić swój warsztat, a nawet wypróbowywać ciekawe figury. Każdy upadek, czy sukces to cenna lekcja, która z pewnością pozostanie w pamięci w formie ciekawych wspomnień.

Pamiętaj, żeby na łyżwach jeździć w miejscach, które są sprawdzone i bezpieczne. Profesjonalnie zrobione lodowisko z pewnością będzie lepszym wyborem niż staw w parku. Nawet pozornie gruba warstwa śniegu i lodu może stanowić niebezpieczeństwo dla młodego sportowca i jego opiekuna!

Klasyczne zimowe zabawy? Spędźcie czas na sankach!

Jeżeli w waszej okolicy znajduje się górka lub pagórek możecie wykorzystać wolny czas na iście zimowym szaleństwie, czyli zjeżdżaniu na sankach lub jabłuszku. W ten sposób można bawić się zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Podczas zjazdów dzieci uczą się współpracy i rozwijają cierpliwość czekając na swoją kolej. W wielu ośrodkach narciarskich znajdziesz doskonale zaadaptowane stoki saneczkowe z torem przeszkód. Równie dobrze maluchy mogą jendak bawić się w osiedlowym parku. Najważniejszy jest dobry humor i dbałość o zasady bezpieczeństwa.

Zabawy zimowe na śniegu nie muszą ograniczać się wyłącznie do rzucania śnieżkami. Wykorzystaj nasze propozycje zabaw na świeżym powietrzu i spraw, aby te doskonale znane stały się jeszcze ciekawsze, a te nowe odkrywały przed maluchami całkiem nowe możliwości. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby do zimowego repertuaru zabaw dołączyć inne propozycje lub mieszać ze sobą poszczególne z nich. Aniołki na śniegu, czy bitwa na śnieżki to przecież ponadczasowe tradycje! Najważniejsze to dobrze i bezpiecznie się bawić w ten niezwykły zimowy czas.