Zaznacz stronę

Najlepsze zabawy z piłką dla dzieci

Zabawy z piłką dla dzieci to nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale i na wykształcenie u malucha wielu ważnych umiejętności. Chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać piłkę w sposób, który wesprze rozwój Twojego dziecka? Oto kilka pomysłów

Czas wakacji to okres, w którym możesz wreszcie porządnie nacieszyć się towarzystwem swojej pociechy – dlaczego więc nie wykorzystać go w kreatywny sposób? Proponowane przez nas gry i zabawy pomogą poprawić koordynację ruchową dziecka, wzbudzą wiele pozytywnych emocji, a także umożliwią świetne spędzenie czasu na wolnym powietrzu. Są to propozycje odpowiednie dla dzieci w każdym wieku, a piłkę możesz zabrać ze sobą dosłownie wszędzie – zarówno w krótką trasę, jak i na dłuższy, rodzinny urlop. Poznaj więc kilka sprawdzonych sposobów na świetne zabawy z piłką dla dzieci, dzięki którym Twoje dziecko wykształci w sobie mnóstwo korzystnych umiejętności!

Zabawa w kolory

Pierwszą propozycją, jaką chcemy Ci dziś przedstawić, jest gra w kolory – z dużym prawdopodobieństwem również i Ty bawiłeś się w ten sposób w dzieciństwie! Zasady zabawy są bardzo proste – jej uczestnicy stają obok siebie tworząc okrąg, a następnie zaczynają rzucać do siebie piłkę, wypowiadając jednocześnie nazwę wybranego koloru. Uważać należy jednak na kolor czarny – w przypadku, gdy zostanie on wybrany przez rzucającego, piłeczki nie należy łapać. Osoba, która złapie taką piłkę, otrzymuje określoną karę – musi zmienić pozycję na mniej wygodną (np. klęka na jednym kolanie, siada po turecku itd). Do gry można wprowadzić kilka poziomów kar – jeśli zaś ukarane dziecko następnym razem poprawnie złapie piłkę, może ono „przejść” o jeden poziom wyżej.

Wyścig z piłką

Kolejne ciekawe zabawy z piłką dla dzieci to różnego rodzaju wyścigi. Oczywiście, aby tego rodzaju gry miały sens, powinno w nich uczestniczyć jak najwięcej dzieci. Mogą one przyjąć wiele form, w zależności od dotychczasowych umiejętności dzieciaków. Wyścig z piłką może mieć więc formę slalomu między rozstawionymi na boisku słupkami, skakaniu na jednej nodze, jak i po prostu zwykłego biegu do celu. Wyścig z piłką można też połączyć z innego rodzaju grami edukacyjnymi. W przypadku starszych, wyższych dzieci wyścig z piłką można połaczyć z np. oddaniem rzutu do kosza po jego zakończeniu.

Które dziecko wyżej odbije piłkę?

Kolejną zabawą, która świetnie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy wziąć w niej udział ma większa ilość dzieci, jest konkurs w odbijaniu piłki. Do przygotowania tej zabawy potrzebny Ci będzie sznurek, lub gumka do skakania. Zasady rozgrywki są bardzo proste – na początku dwójka dzieci trzyma sznurek, czy też gumkę do skakania mniej więcej na wysokości kolan (oczywiście, sznur można zaczepić też o elementy otoczenia, jeśli jest taka możliwość).

Kolejne dziecko zaś musi odbić piłkę w taki sposób, by przeskoczyła nad wysokością sznura (nie może go nawet dotknąć). Jeśli maluchowi się to uda, wysokość sznura zostaje zwiększona o jeden poziom (np. z wysokości kolan do wysokości barku). Każde dziecko ma do dyspozycji dwie próby na danej wysokości. W przypadku, gdy obie okażą się nieudane, jego miejsce zajmuje kolejne dziecko. Tego rodzaju zabawy z piłką dla dzieci nauczą przy okazji najmłodszych odpowiedniego podejścia do rywalizacji!

Zabawa w strażnika

Kolejną ciekawą grą dla najmłodszych jest zabawa w strażnika Najpierw należy jednak odnaleźć trzy kije, możliwie jak najbardziej zbliżonej długości i oprzeć je o siebie końcówkami w taki sposób, by utworzyły piramidę. Na początku rozgrywki należy wyznaczyć gracza, który zostanie jej strażnikiem – jego celem jest zabezpieczenie piramidy i uniemożliwienie jej przewrócenia się. W tym samym czasie inni gracze próbują obalić ją za pomocą lekkiej piłki – można nią rzucać, kopać, lub turlać, jednak zaatakować piramidę można z odległości nie bliższej, niż 10 kroków. Każdy gracz ma do dyspozycji trzy próby. Jeśli uda mu się przewrócić konstrukcję, zostaje nowym strażnikiem, jeśli nie – odpada z gry. Podczas rozgrywki dzieciaki mogą też podzielić się na dwie drużyny – jedna pełnić będzie rolę strażników, druga będzie miała za zadanie obalić piramidę.

Zabawa w dołki

Zabawy z piłką dla dzieci można by wymieniać, my jednak na zakończenie naszego zestawienia proponujemy grę w kopanie dołków. Potrzebna będzie piaskownica (lub plaża), łopatka, oraz niewielkich rozmiarów piłka, na przykład do tenisa. Na początku należy usypać sporej wielkości górkę z piasku, a wokół niej wyrysować okrąg o średnicy ok. 5 centymetrów. Na szczycie tejże górki należy zaś ustawić piłkę. Zadaniem graczy jest wykopanie łopatki piasku z ustawionej górki, lub przylegającego do niej okręgu, w taki sposób, by piłka z niej nie zjechała. W przypadku, gdy po ruchu danego gracza stoczy się ona na ziemię, zostaje on wyelimonowany z dalszej gry.

Zabawy z piłką dla dzieci – mnóstwo zabawy dla całej rodziny

Propozycje, które Ci zaprezentowaliśmy, to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu razem z pociechą. Oczywiście, powyżej omówiliśmy zaledwie kilka podstawowych zabaw wykorzystujących piłkę – dostępnych gier jest tak wiele, że naprawdę trudno byłoby opisać je wszystkie. Zachęcamy Cię więc, abyś na własną rękę odkrywał kolejne zabawy z piłką dla dzieci, dzięki którym Twoje dziecko rozwinie swoje zdolności motoryczne, aktywnie spędzi wolny czas, a Ty nacieszysz się wreszcie jego towarzystwem. Pamiętaj jedynie, żeby dobrać odpowiednią wielkość piłki do charakteru danej zabawy – nie wszystkie piłki sprawdzą się podczas każdej gry!