Zaznacz stronę

Zabawy taneczne dla dzieci, czyli taniec jako aktywność, która wspomaga rozwój ruchowy najmłodszych

Zabawy taneczne dla dzieci, są znakomitym sposobem na organizację czasu dla najmłodszych. Taniec jest aktywnością, którą dzieci chętnie wykonują, a która skutecznie wpływa na ich prawidłowy rozwój na wielu płaszczyznach. Zabawy muzyczne angażują nie tylko układ ruchowy ale także wiele innych układów, które są w fazie rozwojowej. Uczestnik zabawy słuchając muzyki wyrabia poczucie rytmu a także uczy się nowych ruchów, dzięki którym wzmacniają się mięśnie oraz zwiększa się jego równowaga. Poznaj korzyści płynące z tańca i dowiedz się jak skutecznie zaangażować dzieci w zabawy muzyczne!

Zabawy muzyczne – największe korzyści

Organizując czas najmłodszym, warto zadbać o to, żeby zabawy dla dzieci przyniosły mu jak najwięcej korzyści. Dzieci bardzo chętnie angażują się w zajęcia ruchowe, które są dla nich sposobem na uwolnienie emocji i wyzwolenie niezliczonych pokładów energii. Doskonałym sposobem połączenia nauki z zabawą jest taniec, podczas którego dzieci uczą się wielu nowych umiejętności, które będą przydatne w ich późniejszym życiu. Podczas tego rodzaju aktywności najmłodsi integrują się z rówieśnikami, odnajdują swoje miejsce w grupie i wzmacniają wspólne więzi. Dodatkowo uwolnienie emocji poprzez aktywność ruchową zwiększa naturalną radość najmłodszych a także stwarza nastrój zadowolenia w całej grupie. Podczas zabaw tanecznych, w których układane są proste choreografie, dzieciaki ćwiczą pamięć poprzez zapamiętywanie sekwencji ruchowych, które wykonują.

Jak taniec wpływa na prawidłowy ruchowy rozwój dziecka

Potrzeba aktywności ruchowej u dzieci jest bardzo duża, a niezaspokojenie tej potrzeby może prowadzić do wielu napięć w organizmie, co jest pierwszym powodem dla którego należy dbać o regularny ruch u dzieci. Taniec jest idealnym wyborem, który łączy przyjemne z pożytecznym, ponieważ poprawia funkcje motoryczne, a dodatkowo wyzwala endorfiny, które mają znaczący wpływ na samopoczucie. Zaangażowanie dziecka w taniec pozytywnie wpływa na jego zwiększenie sił ruchowych i poprawę kondycji. Dzieci uwielbiają tańczyć ponieważ dzięki temu mogą nawiązać lepszy kontakt z rówieśnikami poprzez wspólną zabawę. Dodatkową korzyścią zajęć muzycznych jest budowanie lepszej koordynacji ruchowej poprzez wzmacnianie i poprawianie mięśni ciała oraz nadawanie ruchom większej płynności oraz zręczności. Poprzez taniec dziecko trenuje również inne cechy takie jak: spostrzegawczość, cierpliwość czy zaangażowanie w wykonywane rzeczy.

Zabawy taneczne dzieci – w jakim wieku można zapisać dziecko na zajęcia

Zajęcia taneczne są formą aktywności, która będzie odpowiednia zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. Nawet najmłodsze dzieci, które na co dzień uczęszczają do żłobka mogą być angażowane do prostych zajęć tanecznych, które pozytywnie przyczynią się do ich prawidłowego rozwoju. Podczas zabaw tanecznych dziecko poznaje nowe dziecko poznaje nowe dźwięki, oswaja się z nimi co w późniejszym czasie może korzystanie wpłynąć na jego poczucie rytmu. Starsze dzieci, które uczęszczają do przedszkola, z racji większej sprawności narządów ruchowych mogą brać udział w zajęciach, które będą bardziej wymagające. Dzieci, które uczęszczają już do szkoły mogą być kierowane na specjalistyczne zajęcia taneczne, jak np. zajęcia z tańca towarzyskiego. Zabawy muzyczne są tak naprawdę aktywnością przeznaczoną dla dzieci w każdym wieku, pod warunkiem dostosowania odpowiedniego poziomu oraz formy zajęć do indywidualnych możliwości dziecka.

Przykłady zabaw muzycznych dla dzieci

Zorganizowanie zajęć muzycznych dla dzieci jest bardzo proste wymaga jednak od osoby prowadzącej zaangażowania tak by dziecko chętnie brało w nich udział. Propozycji tego rodzaju zabaw jest bardzo wiele, a to która będzie najlepsza zależy od ilości dzieci biorącej udział w zajęciach. Aby zajęcia były ciekawe warto zaopatrzyć się w dodatkowe gadżety, które urozmaicą zabawę.

Zabawa z balonikiem

Zabawy z balonikiem należą do jednej z najczęściej oraz najchętniej wybieranych zabaw przez dzieci. Podczas zabawy dzieci dzieli się na tańczące pary a ponad nimi umieszcza się latający balonik. Kluczem zabawy jest to aby balonik nie spadł na ziemię, dlatego pary muszą go odbijać i cały czas utrzymywać ponad głowami. Jeśli balonik spadnie na ziemię obok, którejś z par ta odpada z zabawy. Wygrywa ta para, która pozostanie na parkiecie najdłużej.

Zabawa z dzwoneczkiem

Do kolejnej zabawy będzie potrzebny dzwoneczek, który wręcza się jednej z tańczących par. W tej zabawie dzieci dzieli się na pary, pozostawiając jedno z nich bez pary. Para, która jest w posiadaniu dzwoneczka ma za zadanie zadzwonić nim i przekazać go dalej, do następnej pary. Cała zabawa polega na tym, że dla dziecka, które pozostaje bez pary zadaniem jest znalezienie tej pary, która dzwoniła. Kiedy znajdzie dzwoneczek zamienia się miejscami z jedną z osób tańczących w parze. Podczas ustalania zasad można wskazać, że jeśli poszukującym dzwoneczka jest chłopiec, zamienia się on z chłopcem, a w przypadku dziewczynek zamieniają się one między sobą.

Zabawa z kapeluszem

Kolejną zabawą jest taniec z kapeluszami dla dzieci, gdzie niezbędny będzie kapelusz lub czapka. W tej zabawie każde z dzieci ustawia się w kółeczku. Jedno z dzieci otrzymuje kapelusz, który zakłada na głowę a następnie przekazuje go kolejnemu dziecko obok siebie, a to kolejnemu sąsiadowi. Podczas zabawy gra muzyka a dzieci tańczą w jej rytm przekazując sobie nakrycie głowy. W pewnym momencie muzyka zostaje zatrzymana a dziecko, które aktualnie ma kapelusz na głowie odpada z zabawy. Wygrywa osoba, która pozostanie na parkiecie najdłużej.