Zaznacz stronę

Pomysły na rodzinne zabawy – spędź świetnie czas ze swoim dzieckiem!

Każdy moment jest dobry na wspólne spędzenie czasu z rodziną. Pomogą w tym z pewnością ciekawe i kreatywne zabawy, umożliwiające wspólne spędzenie letniego, czy też zimowego wieczora. Oto niektóre z nich.

Spędzenie jak największej ilości czasu z dzieckiem pozwoli Ci nawiązać z nim odpowiednio silną relację – Twoje dziecko nabierze do Ciebie zaufania, w przyszłości będzie więc gotowe szczerze porozmawiać z Tobą o swoich problemach, a i Ty znajdziesz w nim oparcie. Z pewnością zapewni mu też masę niezapomnianych wspomnień, dzięki którym będzie w przyszłości ciepło wspominać swoje magiczne dzieciństwo. Oczywiście, gry i zabawy powinny być dopasowane do wieku dziecka. Dziś prezentujemy pomysły na rodzinne zabawy, które świetnie sprawdzą się w przypadku młodszych dzieciaków.

Zabawa „raz, dwa, trzy, baba jaga patrzy”

„Raz, dwa, trzy, baba jaga patrzy” to bardzo prosta, a jednocześnie ekscytująca zabawa dla najmłodszych dzieci. Na czym ona polega? Otóż podczas gry, jedna z uczestniczących osób staje się tytułową Babą Jagą. Staje ona tyłem do dzieci (które w tym czasie biegną w jej kierunku), po czym wypowiada formułkę „raz, dwa, trzy, baba jaga patrzy”, po czym odwraca się ku nim W tym momencie pozostali uczestnicy zabawy muszą zastygnąć w miejscu.

Baba Jaga porusza się między nimi, obserwując, czy któreś z nich się nie poruszyło. Jeśli tak się stanie, osoba ta zostaje kolejną baba jagą, a cała gra zaczyna się od nowa. Omawiana gra, jak i pozostałe pomysły na rodzinne zabawy podobnego typu, sprawi, że maluch rozwinie odpowiednią koordynację ruchową i nauczy się pokojowej współrywalizacji z innymi dziećmi.

Zabawa „ciuciubabka”

Ciuciubabka to zabawa, którą z pewnością Ty także doskonale znasz z dzieciństwa. Jest ona nieco zbliżona do propozycji opisywanej powyżej. Gracze ustalają między sobą, który z nich jako pierwszy wcieli się w rolę Ciuciubabki. Do rozpoczęcia zabawy potrzebna będzie przewiewna chustka lub szmatka, którą należy związać na głowie wybranej do tej roli osoby w taki sposób, by zakrywała jej oczy. Jak zaś przebiega sama rorzgrywka?

Na początku zabawy należy kilkukrotnie dotknąć i zakręcić Ciuciubabką, powtarzając w tym czasie kilkukrotnie hasło: „ciuciubabko kręć się, kręć”. Po kilku obrotach gracze muszą oddalić się, a osoba pełniąca rolę Ciuciubabki zaczyna ich szukać. W tym czasie mogą oni biegać, skakać, a nawet dotykać osoby szukającej, aby ją zmylić, nie mogą jednak pozwolić jej dać się złapać. Gracz, któremu nie uda się uciec, przejmuje tę rolę w kolejnej rundzie. Gra ta może więc toczyć się tak długo, jak długo gracze będą mieli ochotę na kolejne rundy,

Zabawa „planszówka Kowalskisch”

Czasem przychodzą Ci do głowy ciekawe pomysły na rodzinne zabawy? Dzięki tej propozycji możesz wystawić swoją kreatywność na próbę! Dzieciaki docenią planszowy charakter rozgrywki i w przyszłości częściej będą sięgać po bardziej zaawansowane gry tego rodzaju. Tym razem frajda polega nie tylko na samej zabawie, ale i na wymyśleniu jej zasad! Musicie bowiem sami przygotować odpowiednią planszę do gry (choćby na dużym kartonie), stworzyć odpowiednie przeszkody i ustalić, co konkretnie stanie się z graczem, który znajdzie się na określonym polu.

Pamiętaj, że poziom trudności zadań i reguł gry powinien być dostosowany do wieku najmłodszych uczestników. Rodzice zaś powinni w pełni poświęcać się grze, nawet, jeśli jest dla nich stosunkowo prosta. Omawiana propozycja przyczyni się do rozwinięcia kreatywności Twojego dziecka i zachęci je do odkrywania świata gier planszowych.

Pomysły na rodzinne zabawy z balonami

Dzieciaki uwielbiają balony! Dlaczego więc nie wykorzystać ich do wspólnej zabawy? Istnieje wiele różnych gier i zabaw wykorzystujących balony, dlatego z pewnością znajdziesz pomysły na rodzinne zabawy odpowiadające potrzebom Twoich najbliższych. Możecie zdecydować się na przykład, na wspólne dekorowanie balonów, czy też rysowanie po nich. W przypadku dzieci nieco starszych, powiedzmy, 4-5 letnich, możesz też zdecydować się na zaprezentowanie im prostych eksperymentów fizycznych, jak np. naelektryzowanie balonika i przyklejenie go do szafy, czy napełnienie go helem – maluch nie zrozumie, rzecz jasna, o co chodzi, lecz z pewnością będzie zachwycony!

Koszt zakupu baloników nie jest wysoki, dlatego nie wahaj się eksperymentować. Każdegod nia możesz zaoferować dziecku inną zabawę, dzięki czemu nie znudzą mu się one przez naprawdę długi czas!

Wspólny rodzinny obraz

Czasami pogoda nie pozwala na zabawę na zewnątrz, ale nie oznacza to, że należy rezygnować z pielęgnacji rodzinnych więzi. Jeśli chodzi o pomysły na rodzinne zabawy w domu, jednym z najciekawszych jest stworzenie dużego, wspólnego, rodzinnego obrazu. Oczywiście, najpierw będziecie musieli zaopatrzyć się w niezbędne materiały – farby, flamastry, lub kredki, oraz odpowiedniej wielkości kartkę papieru. Zdecydujcie też, co ma przedstawiać obraz, który wspólnie namalujecie.

Wspólny rysunek pomoże Wam się do siebie zbliżyć, a do tego sprawi, że u najmłodszych rozwinie się kreatywność oraz zdolności artystyczne. Być może będzie to dla Twojego dziecka początek wielkiej przygody ze sztuką?

Zawsze jest czas na zabawę

Dziś opisaliśmy jedynie kilka podstawowych zabaw – jest ich jednak znacznie więcej. Chodnik przed domem posłużyć może do gry w klasy, wizyta w parku do wspólnej zabawy z piłką, a domowe zacisze – do zabaw artystycznych, plastycznych, czy rozwiązywania prostych łamigłówek. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele – korzystaj więc z nich do woli i ciesz się czasem, jaki spędzisz ze swoją pociechą.