Zaznacz stronę

Jak wybrać rowerek biegowy dla malucha?

Jeśli zastanawiasz się jak wybrać rowerek biegowy dla swojej pociechy, koniecznie musisz przeczytać ten tekst. To swoiste kompendium wiedzy na ten temat. Dzięki wiedzy od nas wybierzesz najlepszy, pierwszy pojazd dla swojego dziecka.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym się różni zwykły rowerek dla malucha od rowerka biegowego?
 • Dlaczego zaleca się kupowanie dzieciom rowerków biegowych?
 • Zalety rowerków biegowych
 • Rodzaje rowerków biegowych
 • Jaki wybrać rowerek biegowy dla rocznego dziecka?
 • Jaki wybrać rowerek biegowy dla przedszkolaka?
 • Na co zwrócić uwagę kupując rowerek biegowy?

Czym się różni zwykły rowerek dla malucha od rowerka biegowego?

Wybór rowerka dla dzieci, które dopiero zaczynają swa przygodę z samodzielnym przemieszczaniem się, nie jest łatwy. To pierwszy pojazd dziecka, dlatego musi zachęcić go do dalszego poznawania świata z jego perspektywy. Zatem stabilność rowerka to podstawa. Maluch musi czuć się na nim bezpiecznie. Jeśli rowerek będzie się co chwilę przewracał, dziecko zrazi się do niego.

Na rynku sprzętu sportowego, dedykowanego dzieciom, można spotkać bardzo szeroki wybór asortymentu w tym zakresie. Nic więc dziwnego, że przyprawia on rodziców o spory zawrót głowy. Postaramy się jednak wszystko wyjaśnić tak, abyś mógł dobrać najlepszy rowerek dla swojego maluszka.

Zwykłe rowerki dla maluszków posiadają zazwyczaj trzy koła i tworzą kształt trójkąta. Z przodu jest jedno koło, na którym umocowany jest trzon i kierownica, potem prosta rama z siodełkiem, od którego odchodzi belka, na której przyczepione są dwa koła. Co więcej, takie rowerki posiadają od razu pedały. Rowerek biegowy natomiast jest rowerkiem bez pedałów. I to w zasadzie jedyna różnica, aczkolwiek bardzo istotna. Roczne dziecko nie potrafi bowiem jeździć na rowerku pedałując. Pedały stanowią dla jego nóżek i stawów biodrowych za duży opór, a tym samym zagrożenie dla rozwoju motorycznego.

Dlaczego zaleca się kupowanie dzieciom rowerków biegowych?

Rowery biegowe są bardzo polecane przez ekspertów. Wspomagają one prawidłowy rozwój psychofizyczny maluszka. Ponadto uczą równowagi. To istotne, bowiem udowodniono, że dzieci, które korzystały, jako maluszki z rowerków biegowych szybciej uczą się jazdy na dużym rowerze dwukołowym. Ich zmysł równowagi wówczas szybciej dojrzewa. Wielu ekspertów zwraca również uwagę na to, że korzystanie z rowerków biegowych od najmłodszych lat, wspomaga rozwój motoryki dużej u maluszków. Zarządza ona zręcznością dziecka oraz jego koordynacją ruchową. Motoryka duża dotyczy ruchów rąk, nóg, głowy. Rowerki biegowe doskonalą także zmysł orientacji oraz zachęcają dziecko do bycia samodzielnym. Ponadto wzmacniają mięśnie nóg.

Jeszcze niedawno panowało przekonanie, że powinno się kupować pierwsze rowerki biegowe dla dzieci od 2 lat. Obecnie można już spotkać rowerki biegowe dla rocznego dziecka. Warunek do ich stosowania jest taki, że dziecko musi stabilnie siedzieć i chodzić. W przeciwnym wypadku nie poradzi sobie, gdy usiądzie na swój pierwszy pojazd.

Zalety rowerków biegowych

Czy wiesz, że rowerki biegowe to nie jest wynalazek XX wieku? Po raz pierwszy widziano je 200 lat wcześniej, czyli w wieku XVIII. Był to zwykły rower, posiadający dwa koła, siodełko, ale… nie mający pedałów i kierownicy. Ponadto, nie nazywał się wówczas rowerem, a maszyną do biegania. Pierwsze tego typu jednoślady pochodzą z Francji. Niestety, nie były one zbyt lubiane, bowiem brak kierownicy utrudniał sterowanie pojazdem. Pierwsza marka rowerków biegowych dla dzieci powstała zaś dopiero na początku XXI wieku, założył ja tata dwuletniego chłopca, który postanowił cofnąć się do historii, aby wspomóc naukę jazdy na rowerze swojego syna. Dziś to czołowy producent tego typu pojazdów.

Rowerki biegowe mają wiele zalet. Jak już wspomnieliśmy mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój psychomotoryczny dzieci. Dlatego zaleca się stosowanie ich już od najmłodszych lat. Lekarze i fizjoterapeuci chwalą je za możliwość nauki na nich prawidłowej postawy. Dzięki temu zapobiega się skrzywieniom kręgosłupa, czy choćby koślawości nóg i stóp. Wspominają również o tym, że dziecko dzięki nim uczy się prawidłowych nawyków stylu życia, jak również angażuje do pracy cały mózg, a nie tylko jedną jego półkulę. Rowerki biegowe promują sport oraz spędzanie wolnego czasu na podwórku.

Rodzaje rowerków biegowych

Choć historia współczesnych rowerków biegowych liczy raptem kilkanaście lat, to na rynku sportowym kierowanym do maluszków, jest już spory wybór ich rodzajów. Dlatego warto sprawdzić, który będzie najlepszy dla Twojego dziecka. Zacznijmy zatem od materiału, z którego wykonany został rowerek. Tu do wyboru są dwie opcje: aluminiowe i drewniane. Rowerek biegowy drewniany skradł serca większej ilości rodziców, w przypadku starszych dzieci. W momencie przewrócenia się dzieci informowały bowiem, że uderzenie drewnianym rowerkiem nie boli. Materiał ten jest jednak mniej trwały niż metal, przez co częściej dochodzi do zarysowań i powstawania wgłębień na nim. Rowerki biegowe aluminiowe są również lżejsze.

Kolejna cecha to ilość kół. Tu do wyboru jest rowerek dwukołowy, który zalecany jest dzieciom od 2 lat, i rowerek trójkołowy, który może zacząć używać już roczne dziecko. Pozostając przy kołach, można kupić takie, które trzeba tradycyjnie pompować, piankowe, żelowe lub kauczukowo – plastikowe. Tu wybór jest dość duży. Najwygodniejsze są pompowane koła, należy jednak brać pod uwagę, że może dojść do perforacji dętki i trzeba będzie wulkanizować. Rower biegowy dla 2 latka można zakupić w formie rowerka biegowego 2w1. Jest to połączenie rowerka odpychanego z możliwością zamontowania bocznych kółek. Dzięki temu rowerek rośnie razem z dzieckiem i starcza na dłużej.

Jaki wybrać rowerek biegowy dla rocznego dziecka?

Rowerki dla dzieci bez pedałów można już kupić dla maluszka, gdy ukończy pierwszy rok życia. Takie dziecko już stabilnie siedzi i zazwyczaj już chodzi. Dlatego nie powinno stanowić dla niego problemu nauka odpychania się nóżkami. Wielu rodziców zastanawia się, czy takie rowerki do odpychania dla maluszków są stabilne. Pierwszy pojazd w tym wieku powinien być rowerkiem biegowym trójkołowym. Dzięki temu rodzic ma pewność, że dziecko nie straci równowagi na nim, a pojazd nie przewróci się na smyka. Warto również pamiętać, że pierwsze, małe rowerki dla dzieci mają je zachęcać do korzystania z tej formy aktywności, zatem powinny być kolorowe i stymulujące zmysł wzroku.

Jaki wybrać rowerek biegowy dla przedszkolaka?

Dla przedszkolaka można wybrać już dwukołowy rowerek, bowiem jego zmysł równowagi jest w dużym stopniu wykształcony. Dziecko swobodnie już chodzi i biega, rzadko się przewraca. Można też kupić duży rowerek biegowy z hamulcem, co nauczy dziecko korzystania z niego. Może być on wersją z dodatkowo doczepianymi bocznymi kółkami. Choć należy zwrócić uwagę na fakt, że dzieciom, które korzystają z rowerków biegowych odradza się korzystania z bocznym kółek. Ideą rowerków biegowych jest bowiem przygotowanie ich do utrzymywania równowagi na dużych rowerach dwukołowych z pedałami.

Na co zwrócić uwagę kupując rowerek biegowy?

Na koniec należy jeszcze wyróżnić cechy, które warto wziąć pod uwagę kupując biegowe rowerki dla najmłodszych. Dlatego:

 • zwróć uwagę, czy rowerek posiada hamulec
 • dopasuj rowerek do biegania do wzrostu dziecka
 • sprawdź, czy siedzisko i kierownica są regulowane
 • sprawdź czy dziecko utrzymuje na rowerku balans
 • zwróć uwagę na to, jak duży skręt ma kierownica
 • zwróć uwagę na to, czy rowerek rośnie wraz z dzieckiem

Pamiętaj, że idealny rowerek dla małego dziecka to taki, który podoba się maluszkowi. Ma go uczyć utrzymania równowagi i późniejszej jazdy na tradycyjnym rowerze. Jeśli chcesz zatem kupić rowerek motoryczny, zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Posiadamy rowerki biegowe znanych i docenianych marek.