Zaznacz stronę

Jak dopasować rakietę tenisową dla dziecka? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Lekcje tenisa mają wiele zalet, jeżeli chodzi o rozwój dziecka. Dzięki grze w tenisa dziecko otrzymuje sporą dawkę ruchu, rozbudowuje siłę mięśni oraz ćwiczy koordynacje. Jako rodzice zadbajmy o to, by treningi były przyjemnością i kupmy dziecku odpowiednią rakietę, dopasowaną do jego wzrostu oraz umiejętności. Niewłaściwie dopasowana rakieta może bowiem zniechęcić małego tenisistę lub nawet doprowadzić do kontuzji. Z naszego poradnika dowiesz się jaki model będzie odpowiedni na różnym poziomie zaawansowania oraz wieku.

Rodzaje rakiet do tenisa

Przyjęło się, że rakiety od rozmiaru 27 cali, czyli 685 mm przeznaczone są dla dorosłych. Mniejsze rozmiary przeznaczone są dla dzieci (juniorów). Rakiety juniorskie zostały dodatkowo podzielone z oznaczeniem wzrostu młodego tenisisty:

  • od 140 cm do 150 cm – rakiety 26-calowe,
  • od 130 do 140 cm – rakiety 25-calowe,
  • od 125 do 135 cm – rakiety 24-calowe,
  • od 120 do 130 cm – rakiety 23-calowe,
  • od 105 do 120 cm – rakiety 21-calowe,
  • od 90 do 105 cm – rakiety 19-calowe,
  • poniżej 90 cm – rakiety 17-calowe.

Jeżeli wzrost naszego dziecka znajduje się na pograniczu, wybierzmy mniejszy rozmiar rakiety. Przykładowo, jeżeli nasze dziecko ma wzrost 128 cm, lepiej wybierzmy dla niego mniejszą 23 -calową rakietę, która będzie bardziej komfortowa. Jednak pamiętajmy przy tym, że odpowiednio dobrana rakieta tenisowa trzymana w dłoni powinna kończyć się mniej więcej na wysokości kostki dziecka.

Rakieta tenisowa dopasowana do wieku

Dziecko wraz z wiekiem nabywa pewne umiejętności, które wynikają z dorastania. W związku z tym opracowany został specjalny program Tenis10, na podstawie którego określono poziomy dopasowane do wieku i rozwoju małego tenisisty.

Poziom niebieski przeznaczony dla dzieci w wieku ok.5-6 lat. Jest to poziom gdzie dzieci poprzez zabawę, rozwijają umiejętności panowania nad piłką wykonaną z gąbki. Zalecany rozmiar rakiety tenisowej na tym poziomie to 17 – 19 cali.

Poziom czerwony przeznaczony dla dzieci w wieku 7-8 lat. Na tym poziomie doskonalone są nabyte umiejętności chwytów oraz uderzenia piłki, której prędkość jest 75% wolniejsza od piłki żółtej. Proponowane rozmiary rakiet to 17 – 19/21 cali.

Poziom pomarańczowy przeznaczony dla dzieci do 9 roku życia. Na tym etapie rozwijamy zwinność i szybkość, a gra przypomina już profesjonalną grę w tenisa – piłka jest bowiem tylko 50% wolniejsza od piłki żółtej. Używamy rakiet 21 – 25 -calowych.

Poziom zielony przeznaczony jest dla graczy do 10 roku życia. Prędkość piłki jest o 25% wolniejsza od piłki żółtej, a gra odbywa się na korcie o pełnych wymiarach. Jest to etap, gdzie zawodnicy w pełni potrafią posługiwać się zdobytymi umiejętnościami. Rozmiar rakiety do 26 cali.

Poziom żółty przeznaczony dla graczy powyżej 10 roku życia. Gra odbywa się na pełnowymiarowym korcie piłką żółtą. Rakieta tenisowa w rozmiarze 26 – 27 cali.

Rakieta dopasowana do umiejętności

Rakiety tenisowe juniorskie różnią się między sobą nie tylko ceną i rozmiarem. Podczas wyboru rakiety zwróćmy uwagę na dopasowanie rakiety do poziomu zaawansowania dziecka oraz jego sprawności ruchowej. W tym celu rakiety tenisowe dla dzieci zostały podzielone na rakiety dla:

  • początkujących,
  • średniozaawansowanych,
  • zawodników.

Rakiety do tenisa dla dzieci w zależności od poziomu zaawansowania będą różnić się materiałem, z jakiego zostały wykonane, wagą, wielkością główki, oraz balansem w przypadku rakiet profesjonalnych. Na początek wybierzmy sprzęt przeznaczony dla początkujących, nie wybierajmy na zapas lepszego. Zróbmy to, dopiero kiedy nasze dziecko uprawia ten sport z zamiłowaniem i posiada już pewne umiejętności.

Materiał wykonania

Dla dzieci najmłodszych oraz starszych na początek odpowiednia będzie aluminiowa rama rakiety. Będzie ona dobra na start, chociażby dlatego, by sprawdzić, czy naszemu dziecko spodoba się ten rodzaj aktywności. Jeżeli mamy nieco więcej funduszy warto pomyśleć o ramie kompozytowej, która będzie z pewnością posiadać lepsze parametry od ramy aluminiowej. Dla profesjonalnych zawodników rakiety posiadają ramę wykonaną z grafitu, który jest dużo droższym materiałem od pozostałych, ale posiada przy tym dużo lepsze parametry. Taka rama została wykonana przy użyciu najnowszych technologii i jest modelem lżejszym od pozostałych. Zapewnia to nie tylko komfort podczas grania, ale i bezpieczeństwo.

Waga i wielkość główki

Im większa główka rakiety, tym łatwiej trafić w piłkę. Na początek dla najmłodszych warto wybrać większy rozmiar główki, który z wiekiem oraz coraz lepszą techniką można zamienić na rozmiar mniejszy. Nie bez znaczenia jest również waga rakiety do tenisa ziemnego. Dziecko nie tylko trzyma ją w ręku, ale i wykonuje nią ruch. Dlatego im lżejsza rakieta, tym lepiej. O ile modele o aluminiowej ramie będą nieznacznie różnić się wagą, tak modele o ramie kompozytowej będą wykazywać się większą różnorodnością.

Indywidualne predyspozycje

Aby dobrać rakietę dla dziecka nie powinniśmy się sugerować sprzętem, którym grają inne dzieci, nawet jeżeli są w tym samym wieku. Odpowiednio dobrana rakieta tenisowa dla dziecka powinna zostać dobrana indywidualnie do wieku, wzrostu, sprawności oraz poziomu zaawansowania dziecka. Jeżeli dziecko uczęszcza do szkółki, warto wziąć pod uwagę wskazówki trenera, wówczas wybór sprzętu będzie łatwiejszy.