Zaznacz stronę

Bezpieczny kask rowerowy dla dzieci – jaki wybrać najlepszy?

Nie wystarczy, żeby kask rowerowy dla dziecka był ładny. Dobry kask musi mieć odpowiedni rozmiar i dobrze leżeć na głowie dziecka, aby zadziałał w razie wypadku. Tutaj uzyskasz najważniejsze porady, jak wybrać odpowiedni kask dziecięcy.

Zgodnie z polskimi przepisami rowerzysta, bez względu na wiek, nie musi mieć założonego kasku podczas jazdy na rowerze. Niektórzy twierdzą, że to noszenie kasku jest niewygodne, ale nie ma wątpliwości, że ratuje on życie. Kask dziecięcy to bardzo dobry nawyk. Im wcześniej nauczymy nasze pociechy używania kasku podczas jazdy, tym większe szanse, że w późniejszym życiu się to utrwali. 

Jak wybrać pierwszy dziecięcy kask na rower

Najlepszy czas na zainwestowanie w kask rowerowy dla dziecka to moment, kiedy nasza pociecha jest gotowa usiąść prosto w siodełku rowerowym. Niektóre dzieci są gotowe już w wieku 10 miesięcy, podczas gdy inne dzieci mogą samodzielnie siedzieć dopiero po 12 miesiącu życia. Młodsze dzieci, które jeżdżą w przyczepkach rowerowych, także powinny mieć ubrany kask. Na początku zaleca się jeżdżenie tylko na krótkich trasach, aby plecy i kręgi szyjne dziecka nadążały za naturalnymi nierównościami drogi. 

Pierwszy kask rowerowy musi być lekki i najlepiej z regulowanym obwodem, aby można go było dobrze dopasować. Oto najważniejsze wytyczne, które należy wziąć pod uwagę, kupując kask.

Bezpieczeństwo i certyfikaty dobrego kasku

Dziecko zakłada kask rowerowy na głowę w celu ochrony przed przypadkowymi uderzeniami i wstrząsami. Dlatego kask rowerowy dla dzieci musi być wykonany tak, aby nie tylko wygodnie pasował, ale był również zatwierdzony jako sprzęt bezpieczny. Robiąc zakupy, zwracaj uwagę na znak CE, który oznacza, że kask został wykonany zgodnie z przepisami UE. Certyfikat EN 1078 oznacza to, że spełnia szereg wymagań bezpieczeństwa w ramach europejskiej normy bezpieczeństwa dla kasków rowerowych i łyżwowych. Poszukaj białego znaku CE i znaku homologacji EN 1078 na wewnętrznej stronie kasku. Warto też sprawdzić recenzje przed wyborem ostatecznego kasku.

Projekt i wygląd kasku

Nakłonienie dziecka do założenia kasku rowerowego może być trudne, ale jeśli wybierzesz odpowiedni model, może to mieć ogromne znaczenie. Wybierz wzór, który będzie pasował do gustu dziecka. Możesz również zastanowić się, czy potrzebujesz dodatkowej wentylacji w kasku, świateł LED, opcji regulacji i innych praktycznych detali, które sprawią, że dziecko będzie bezpieczne i widoczne.

Jak znaleźć odpowiedni rozmiar kasku rowerowego dla dzieci?

Kask rowerowy dziecięcy musi idealnie pasować do wielkości głowy dziecka. Najłatwiej zmierzyć obwód głowy, a następnie udać się na poszukiwanie odpowiedniego modelu. Należy unikać kupowania kasku rowerowego zbyt dużego, gdyż nie będzie on wystarczająco chronił w razie wypadku. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz kasku rowerowego dla rocznego dziecka, czy dla nastolatka do jazdy na rowerze, jazdy na rolkach, hulajnodze czy deskorolce, ważne jest, aby był dobrze dopasowany. Ma on zadanie chronić najważniejszą rzecz, jaką mają Twoje dzieci – czyli głowę! 

Jak zmierzyć obwód głowy dziecka?

Najłatwiej jest wziąć miarę krawiecką i zmierzyć obwód głowy. Miara powinna okalać głowę płasko dookoła głowy, na wysokości ok. 1 cm nad uszami i ok. 2 cm nad brwiami. W przypadku braku miary krawieckiej wystarczy użyć sznurka lub tasiemki, a następnie zmierzyć jego długość linijką. Liczba centymetrów, które mierzysz to rozmiar głowy dziecka.

Po ustaleniu wymiaru porównaj go z wielkością kasków rowerowych. Kask dla najmłodszych musi odpowiednio dopasowany przed użyciem, aby nie był ani zbyt luźny, ani zbyt ciasny. Standardowo kaski dziecięce sprzedawane są w rozmiarach 46-58 cm. Większość kasków rowerowych można regulować pokrętłem, aby dopasować do głowy malucha. 

Należy również wyregulować i zacisnąć paski boczne, aby pasowały pod brodą i uszami. Upewnij się, że między paskiem a brodą jest miejsce tylko na dwa palce. Pamiętaj, aby regularnie je sprawdzać i napinać, aby się nie poluzowały.

Waga kasku dla dziecka

Nie tylko rozmiar jest ważny, ale także waga kasku rowerowego dla dziecka. Kask ma być lekki, aby nie przeciążać rozwijającego się układu kostno-szkieletowego najmłodszych. Waga kasku dla dzieci poniżej 10 roku życia nie może przekraczać 200 gramów, a dla starszych dzieci nie powinien być on cięższy niż 300 gramów. 

Jak wybrać kask dla dziecka?

W sklepach do wyboru jest kilka rodzajów kasków rowerowych. Kaski są wykonane z zewnętrznej skorupy z twardego tworzywa sztucznego i warstwy wewnętrznej z miękkiej pianki eps. Nowoczesne kaski rowerowe mają też dobrą wentylację, a co za tym idzie lepszą higienę. Typ, którego szukasz, zależy od poziomu aktywności Twojego dziecka. Zwykły kask rowerowy zapewni bezpieczeństwo na rowerku dla małych dzieci lub bardziej ostrożnych maluchów, natomiast kask MIPS to dobre rozwiązanie dla bardzo aktywnego dziecka, które kocha prędkość i emocje na hulajnodze.

Kask typu “orzeszek”

Kaski rowerowe z kształtu przypominające łupinę orzecha mają płaską zabudowaną tylną część. Używane są najczęściej w fotelikach rowerowych, wtedy dziecko może oprzeć wygodnie głowę. 

Kask o kształcie wydłużonym

Kaski o wydłużonym, bardziej opływowym kształcie, mają większą ilość otworów wentylacyjnych, są zatem lżejsze i bardziej przewiewne niż “orzeszki”. Chronią głowę przed uderzeniami nie tylko tylnymi, ale również bocznymi.

Kaski z technologią MIPS

Całkowicie nową technologią na rynku są inteligentne kaski MIPS, które są synonimem Multi-directional Impact System. Zostały zaprojektowane z zabezpieczeniem chroniącym dziecko przed wstrząsem w przypadku kolizji lub wypadku. Zewnętrzna powłoka jest podobna do dobrze znanych zwykłych kasków rowerowych, podczas gdy wewnętrzna wyściółka pochłania silne wibracje i obroty.

Dla szczególnie aktywnego dziecka na rowerze, hulajnodze lub deskorolce, kask MIPS to bardzo dobra inwestycja. Dają one dodatkową ochronę przed wstrząsami i uszkodzeniami wewnętrznymi w przypadku mocnych upadków.

Wyposażenie opcjonalne

W sklepach można znaleźć kaski z opcjonalnym wyposażeniem. Np. takie, w których pasek pod brodą jest magnetyczny, dzięki czemu łatwiej jest otworzyć go jedną ręką. Niektóre kaski są dostępne z odblaskami lub lampką z tyłu. Zwiększa to widoczność w ruchu. Wreszcie istnieją również kaski rowerowe ze zintegrowaną osłoną przeciwdeszczową lub daszkiem przeciwsłonecznym.

Znajdź swój kask rowerowy i w drogę!